Usługi BHP


Wybór firmy obsługującej w zakresie wszelkich regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest istotny dla każdego przedsiębiorcy. Na co zwrócić uwagę, aby współpraca układała się bezproblemowo?

Regularne szkolenia BHP, dostęp do kursów pierwszej pomocy oraz zapewnianie bezpieczeństwa pracownikom to wymogi postawione przed każdym pracodawcą. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi BHP w atrakcyjnych pakietach rocznych lub miesięcznych. Jak wybrać mądrze?

Najistotniejszym kryterium wyboru jest oczywiście zawartość danego pakietu. Należy być uważnym podczas zaznajamiania się z ofertą. Często okazuje się bowiem, że w cenie podstawowej nie są zawarte koszty dodatkowe takie jak dojazd, ocena ryzyka, czy konsultacje. Korzystna na pierwszy rzut oka oferta, po zsumowaniu wszystkich kosztów okazuje się nie do końca opłacalna.

Ważną kwestią jest także zapoznanie się z kompetencjami personelu wybranej firmy. Czy znajdują się tam wykwalifikowani pracownicy, mający doświadczenie w wykonywanym zawodzie? Czy posiadają odpowiednie i aktualne certyfikaty wymagane na tym stanowisku? Bezpieczeństwo i higiena pracy są niezwykle istotne dla całej kadry, dlatego warto poświęcić czas na porównanie ofert.

Należy również określić, jaki zakres usług jest tak naprawdę potrzebny. Zupełnie inne wymagania będzie miało niewielkie, kilkunastoosobowe przedsiębiorstwo, inne zaś duża firma zatrudniająca setki lub tysiące pracowników.

Wspomniane już koszty dojazdów mogą się okazać dość wysokie. Warto zatem rozejrzeć się za firmą znajdująca się w jak najbliższym otoczeniu. Często dojazdy do np. 25 km okazują się bezpłatne dla zleceniodawcy. W założeniu współpracy długoterminowej stanowi to konkretną oszczędność.

Nie można zapominać o czasie, jaki trzeba przeznaczyć na poszczególne kursy i szkolenia. Dla przykładu instruktaż stanowiskowy trwa średnio od 2 do 8 godzin. Pracownicy inżynieryjno-techniczni powinni odbyć 16 godzin kursu, robotniczy oraz administracyjno-biurowi 8 godzin. Pracownicy związani z samym BHP wymagają 32 godzin szkolenia.